Zahrat Alkarez

Shopping Cart

No products in the cart.

Czaprak – niezbędna część sprzętu dla konia

/
/
Czaprak – niezbędna część sprzętu dla konia

Czaprak, inaczej zwany potnikiem, jest specjalnym pokryciem z tkaniny. Jego obowiązkiem jest ochrona końskiego grzbietu. Ponadto zapewnia on odpowiednią cyrkulację powietrza podczas intensywnej jazdy oraz ochrania grzbiet zwierzęcia przed ranami. Czapraki stworzone są z różnorodnych materiałów. Dlatego kluczowe jest, aby zwracać szczególną uwagę na jego trwałość wykonania względem utraty barwy i wycierania.

Jak zostało wspomniane, głównym zadaniem czapraka jest zapewnienie bezpieczeństwa dla konia. Pozwala on zapobiegać urazom, które może spowodować tarcie siodła bezpośrednio o skórę i sierść zwierzęcia. Zwłaszcza dotyczy to miejsca, gdzie siodło może się lekko przesuwać. Co więcej czaprak umożliwia utrzymywanie siodła w czystości, ponieważ wchłania on znaczną część potu konia. Optymalnie dobrany potnik, umożliwia rozłożyć nacisk siodła oraz go zamortyzować.

Nabywając dany czaprak dla konia, warto dowiedzieć się czym są pady. Posiadają one bardzo zbieżną funkcję do czapraków, jednak wyróżniają się większą grubością. Ich gęstość wypełniania oraz gramatura jest wyższa. Zazwyczaj nie mają one nylonowych pasków, które umożliwiają przypięcie ich do siodła. Wyróżnia je także poziome i rzadsze pikowanie, co pozwala zwiększyć objętość, umożliwiając uzyskanie lepszej sprężystości. Pady najlepiej sprawdzają się w przypadku dużego wysiłku, jakim obciążony jest koń. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku mocno przylegającego siodła, pad może się pod nim nie zmieścić, co odbije się negatywnie na końskim grzbiecie.

Przede wszystkim nabycie czapraka, powinno uwzględniać konkretną dyscyplinę jeździecką, jaka jest uprawiana przez użytkownika, a także od funkcji jaką ma on pełnić np. ochronna, ułożenie siedziska, czy korygująca. W przypadku dobrze dopasowanego siodła, standardowy czaprak będzie wystarczający.

Kupując odpowiedni czaprak należy zwracać szczególną uwagę na:

rozmiar – musi być optymalny do danego modelu siodła. Jego kształt musi układać się z linią siodła. Najlepszy czaprak nie powinien zwarto przylegać swoją środkową częścią do konia. Kolejnym istotnym znaczeniem jest sama wielkość konia, dlatego też producenci stosują specjalne skróty, które mają ułatwić dopasowanie danego czapraka pod wielkość konia.

Materiał i wypełnienie – warto zwrócić uwagę na to, aby tkanina, z którego został wykonany potnik, pozwalał łatwo przepuszczać powietrze, tak aby zapewniał on odpowiednią cyrkulację. Zwłaszcza Zdecydowana większość czapraków produkowana jest z tworzywa naturalnego, a ich długość i jakość materiału, jest mocno zróżnicowana. Kolejną tkaniną, z którym można się zetknąć na rynku, jest alcantara. Ten rodzaj materiału podobny jest do zamszu, uznawana za stylową, jednak łatwo ulega przebarwieniom. Rzadziej można natknąć się na czapraki, których poszycie wykonane zostało z polaru. ten typ tworzywa nie sprawdza się w przypadku upalnych dni, ponieważ sprzyja poceniu się konia. Następną istotną kwestią jest wypełnienie. Cienkie czapraki zapewniają dobrą przewiewność, natomiast grubsze pozwalają lepiej amortyzować jazdę.

Czapraki wyróżniają się różnymi modelami, które pozwalają dobrać je pod konkretne siodło. Istotną różnicą są rozmiary czapraka. Dlatego siodło ujeżdżeniowe, nie może wychodzić poza czaprak, ani naciskać na jego lamówkę, co może powodować bolesne otarcia. Pośród tego typu asortymentu odnaleźć można:

czapraki wszechstronne – charakteryzują się zauważalnie mniej wydłużonym siodłem, względem czapraka skokowego oraz subtelnym zaokrągleniem. Jak sugeruje ich nazwa, nadają się pod siodła wszechstronne, jednak mogą sprawdzić się także w zestawie ujeżdżeniowym lub skokowym. Nadają się także w trenowaniu skoków i ujeżdżaniu, dzięki temu umożliwiają uniknięcie częstej zmiany potnika.

czapraki skokowe – są używane do skoków przez przeszkody. Zazwyczaj można spotkać krótsze modele od ujeżdżeniowych. Ich zadaniem jest ochrona grzbietu, przed przemieszeniem się siodła – co najczęściej dzieje się właśnie w przypadku skoku. Zostały zaprojektowane z myślą o komforcie konia.

czapraki ujeżdżeniowe – inaczej nazywany dresażowym. Charakteryzują się większym rozmiarem oraz wycięciem w kłębie, co pozwala zapewnić maksymalną wygodę konia podczas ujeżdżania.

Co istotne czapraki oznaczone są konkretnymi symbolami. Kupując określony czaprak, warto wiedzieć jaki charakteryzuje go podział:

VS – inaczej czaprak wszechstronny, pasujący do większości siodeł.

DR lub DL – model ujeżdżeniowy dopasowany do siodeł ujeżdżeniowych.

SR – czaprak skokowy, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie potliwości konia podczas wykonywania skoków.

VSS – model wszechstronny/skokowy

VSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżeniowy.

Podział dla kuców:

PVS – czaprak wszechstronny

PVSS – czaprak wszechstronny/skokowy

PVSD – czaprak wszechstronny/ujeżdżenowy

PDR/PDL – czaprak ujeżdżeniowy

PSR – czarpak skokowy.

Podział pod względem użytkownia:

– czapraki przeznaczone do jazdy klasycznej (wszystkie powyższe),

– czapraki do jazdy westernowej,

– pady do jazdy na oklep,

– pady pod pasy do lonżowania.

Gdzie kupić czaprak dla konia?

Warto wybierać sklepy jeździeckie, w których można odnaleźć rekomendowanych producentów. Aktualnie istnieje wiele firm, które specjalizują się w produkcji tego typu sprzętu, dobrze jednak wybierać te, które są rekomendowane przez miłośników jeździectwa np. czaprak Eskadron, czy czaprak Horze. Jeżeli chodzi o pierwszą firmę jest ona, najbardziej ceniona na rynku. Przedsiębiorstwo wyróżnia się produktami z najwyższej półki oraz wytrzymałością sprzętu. Kolejną firmą, która, specjalizuje się w produktach przeznaczonych do jeździectwa, jest Horze. To norweskie przedsiębiorstwo cenione, zwłaszcza za asortyment dla koni, który jest produkowany z najwyższą starannością. Charakteryzuje ją optymalna funkcjonalność, która łączy w sobie styl i wygodę. Kolejnym godnym uwagi producentem jest marka York, której siedziba znajduje się w Polsce. Przedsiębiorstwo oferuje szeroki wybór gadżetów jeździeckich, przeznaczony zarówno dla zwierząt jak i samych użytkowników.

Share

Leave a Reply

Recent Posts
Archives
Gallery

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe for your email and get 10% off your first order!